Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Malmköping står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också skolledning, kansli, IT, lokalvård och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Reception

Catharina Wallin
Skoladministratör
Telefon: 
0157-440 44
E-post: info.malmkoping@europaskolan.org


Ledning

Stephan Eriksson
Rektor
Telefon: 076-767 02 32
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.org

Ola Walfridson
Biträdande rektor
Telefon: 076-767 50 63
E-post: ola.walfridson@europaskolan.org

Lisa Dahlin
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.org

Elisabet Widegren
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.org


Lärare

Anna Bylund
Mentor i 6B, undervisar i matematik, NO, svenska och engelska.
E-post: anna.bylund@europaskolan.org

Lisa Dahlin
Undervisar i SO.
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.org

Fabienne Drifort
Undervisar i franska.
E-post: fabienne.drifort@europaskolan.org

My Ekman
Mentor i 5B, undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: my.ekman@europaskolan.org

Tove Engstrand
Föräldraledig till och med 31 december 2019.
E-post: tove.engstrand@europaskolan.org

Micke Gustafsson
Undervisar i idrott och hälsa.
E-post: mikael.gustafsson@europaskolan.org

Veronica Hellsberg
Undervisar i textilslöjd och bild.
E-post: veronica.hellsberg@eruopaskolan.se

Mattias Höög
Undervisar i matematik, trä- och metallslöjd.
E-post: mattias.hoog@europaskolan.org

Björn Johansson
Undervisar i idrott och hälsa samt matematik.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.org

Camilla Karlsson
Undervisar i engelska, matematik, NO och SO.
E-post: camilla.karlsson@europaskolan.org

Lotta Karlsson
Undervisar i hem- och konsumentkunskap.
E-post: lotta.karlsson@europaskolan.org

Mia Kindmark
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mia.kindmark@europaskolan.org

Mimmi Klemets
Undervisar i svenska och svenska som andraspråk.
E-post: mimmi.klemets@europaskolan.org

Martina Lagerbäck
Mentor i 4B, undervisar i matematik, NO, svenska och teknik.
E-post: martina.lagerback@europaskolan.org

Jasmine Lar
Undervisar i franska.
E-post: jasmine.lar@europaskolan.org

Malin Lindqvist
Undervisar i svenska och språkval svenska/engelska.
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.org

Stephanie Lundevall
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: stephanie.lundevall@europaskolan.org

Christer Lundin
Mentor i 5A, undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: christer.lundin@europaskolan.org

Paul Lötberg
Undervisar i musik och bild.
E-post: paul.lotberg@europaskolan.org

Mattias Nathanson
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mattias.nathanson@europaskolan.org

Josefina Nicklasson
Undervisar i svenska, engelska och bild.
E-post: josefina.nicklasson@europaskolan.org

Paula Styrlin
Undervisar i spanska.
E-post: paula.styrlin@europaskolan.org

Monica Sunde
Undervisar i tyska.
E-post: monica.sunde@europaskolan.org

Ola Walfridson
Biträdande rektor.
Undervisar i NO och teknik.
E-post: ola.walfridson@europaskolan.org

Elisabet Widegren
Mentor i 4A, undervisar i matematik, NO och svenska.
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.org


Specialpedagog

Malin Lindqvist
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.org


Elevhandledare

Pernilla Andersson
E-post: pernilla.andersson@europaskolan.org

Madelene Alwerholm
E-post: madelene.alwerholm@europaskolan.org

Daniel Feldt
Föräldraledig till och med den 31 augusti.
E-post: daniel.feldt@europaskolan.org

Sofia Hock
E-post: sofia.hock@europaskolan.org

Björn Johansson
Aktivitetspedagog.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.org

Jesper Lundin
E-post: jesper.lundin@europaskolan.org

Sofie Ljung
E-post: sofie.ljung@europaskolan.org

Kevin Nygren
E-post: kevin.nygren@europaskolan.org

Anneli Pettersson
E-post: anneli.pettersson@europaskolan.org


Elevhälsa

Skolsköterska

Ammi Lönnmark
Telefon: 076-767 02 99
E-post: ammi@europaskolan.org

Kurator

Mia Wilander
Telefon:
076-767 58 85
E-post: mia.wilander@europaskolan.org


Studie- och yrkesvägledare (syv)

Mathias Jävergren
Telefon:
070-668 14 51
E-post: mathias.javergren@europaskolan.org


Ekonomi

Maria Jansson 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@europaskolan.org

Ulla Haglund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: ulla.haglund@europaskolan.org


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.org

Sandsten Jimi
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.org


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.org


Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.org

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.org


Lokalvård

Ingrid Larsson
Linda Pöldme

E-post: fastighet@europaskolan.org


Måltidsverksamhet

Holmberg Mattias
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.org

Kök Malmköping: 0157-415 10