Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Strängnäs står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också reception, skolledning, IT, lokalvård, kockar, kökspersonal och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Thomas Axelsson
Vd och rektor, Europaskolan Strängnäs

Besöksadress:
Storgatan 2,
645 30 Strängnäs

Telefon reception: 0152-33 11 00
Fax: 0152-33 11 09

E-post: info@europaskolan.org
E-post: webmaster@europaskolan.org


Skolledning

Axelsson Thomas
Rektor
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 01
E-post: thomas.axelsson@europaskolan.org

Gustavsson Martina
Biträdande rektor/lärare och marknadsansvarig
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.org

Berterud Olympia
Administrativ chef/biträdande rektor
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 02
E-post: olympia.berterud@europaskolan.org


Reception

Larsson Katarina
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: katarina.larsson@europaskolan.org

Bergvall Camilla
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: camilla.bergvall@europaskolan.org

Karta-Stadscampus

1. Philosophicum 2. Technicum 3. Civitas 4. Economicum 5. Djäknegården 6. Mediateket 7. Ångbåtsbron 8. Skolans matsal – Järnhandeln


Lärare

Andersson Karin
Mentor i KF17, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: karin.andersson@europaskolan.org

Berg Robert
Mentor i Fö17, undervisar i juridik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: robert.berg@europaskolan.org

Bergman Jenny
Mentor i Mod17, undervisar i svenska och engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: jenny.bergman@europaskolan.org

Björnander Stefan
Mentor i Fö18, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum:  0152-33 11 13.
E-post: stefan.bjornander@europaskolan.org

Bodin Ann-Sofie (tjänstledig)
Undervisar i filosofi, historia, religion och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: ann-sofie.bodin@europaskolan.org

Bouatra Amine 
Undervisar i franska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: amine.bouatra@europaskolan.org.

Bruce Linda
Mentor i Mod17, undervisar i naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.bruce@europaskolan.org

Eklund Tomas
Mentor i Eu17 och KF18, undervisar i biologi, kemi, naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: eklund.tomas@europaskolan.org

Elworth Gunnar
Förstelärare, mentor i Mod18, undervisar i svenska, historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: gunnar.elworth@europaskolan.org

Engström Sofia
Mentor i Fö17, undervisar i svenska och historia.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: sofia.engstrom@europaskolan.org

Eriksson Linda 
Mentor i Eu17, undervisar i engelska samt idrott och hälsa.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.eriksson@europaskolan.org

Ericsson Magnus
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: magnus.ericsson@europaskolan.org

Glimbrant Torbjörn
Mentor i KF18, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: torbjorn.glimbrant@europaskolan.org

Gustavsson Martina
Undervisar i naturkunskap, biologi och geografi.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.org

Jonker Mirjam 
Undervisar i tyska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: mirjam.jonker@europaskolan.org

Kovacs Gellert
Mentor i Fö16, undervisar i psykologi och samhällskunskap.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: gellert.kovacs@europaskolan.org

Kylsten Per (tjänstledig)
Undervisar i kemi, naturkunskap och biologi.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: per.kylsten@europaskolan.org

Lindroth Rosalind
Undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum
E-post: rosalind.lindroth@europaskolan.org

Lindström Siv
Mentor i KF16, undervisar i tyska och svenska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: siv.lindstrom@europaskolan.org

Lööw Stefan
Undervisar i religionskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: stefan.loow@europaskolan.org

Montagnani Letizia
Mentor i Sci18, undervisar i italienska och människans språk.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: letizia.montagnani@europaskolan.org

Mutvei Eva
Konstnärlig ledare
Mentor i Sci16, undervisar i teater, estetisk kommunikation.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 04
E-post: eva.mutvei@europaskolan.org

Noreen Caroline
Undervisar i franska, marknadsföring, entreprenörskap och företagande, handleder i kursen Gymnasiearbete, Delf-examinator.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: caroline.noreen@europaskolan.org

Nyblad Lotta
Mentor i EF16 och Fö18, undervisar i bild och foto.
Arbetsrum i Economicum : 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.org

Persson Lars-Olof
Undervisar i biologi, kemi, miljökunskap, naturvetenskapliga specialkurser och naturkunskap.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: lars-olof.persson@europaskolan.org

Persson Lars-Åke
Mentor i KF16, undervisar i historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: lars-ake.persson@europaskolan.org

Sandell Johan
Mentor i EU16, undervisar i samhällskunskap och geografi.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: johan.sandell@europaskolan.org

Stensgård Werner
Mentor i EF16, undervisar i samhällskunskap och historia.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: werner.stensgard@europaskolan.org

Söderberg Gunnar
Undervisar i spanska och latin.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: gunnar.soderberg@europaskolan.org

Waltersson Erik
Mentor i Sci18, undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: erik.waltersson@europaskolan.org

Waltersson Kjell
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: kjell.waltersson@europaskolan.org

Wennerström Helena
Mentor i Eu18, undervisar i filosofi, psykologi, svenska som andra språk, samhällskunskap.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: helena.wennerstrom@europaskolan.org

Wessel Håkansson Lars
Mentor i Mod18, undervisar i idrott och hälsa.
Arbetsrum i Philosopicum: 0736-56 05 79
E-post: lars.wessel@europaskolan.org

Wild Johan
Mentor i Sci17, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: johan.wild@europaskolan.org

Winblad Mikael
Mentor i KF17, undervisar i spanska och engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: mikael.winblad@europaskolan.org


Skolsköterskor

Bonthron Marianne
Arbetsrum i Civitas
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: marianne.bonthron@europaskolan.org

Leander Anna
Arbetsrum i Civitas
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: anna.leander@europaskolan.org


Kurator

Annlouise Linde Anderson
Arbetsrum i Civitas
Telefon: 0152-33 11 07
E-post: annlouise.linde@europaskolan.org


SYV (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Arbetsrum i Philosophicum
Besökstid: måndag och onsdag
Telefon: 0152-33 11 05
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.org


Inackorderingsansvarig

Nyblad Lotta
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.org


Ekonomi

Jansson Maria
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 073-322 48 17
E-post: maria.jansson@europaskolan.org

Ulla Haglund
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 12 77
E-post: ulla.haglund@europaskolan.org


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.org

Sandsten Jimi
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.org


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum i Economicum
Telefon:
070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.org


Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.org

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.org


Lokalvård

Borgersen Agneta
Johanna Eriksson

E-post: fastighet@europaskolan.org


Måltidsverksamhet

Holmberg Mattias
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.org

Kök Järnhandeln: 0152-33 11 26